Středa, 17 dubna, 2024
- Reklama -události

Ako sa vyhnúť nepríjemnostiam z jedla v exotických krajinách? Pomôže cestovné poistenie aj zásoby v lekárničke

Redakce doporučuje

Pri dovolenkách a cestách do zahraničia sa oplatí myslieť aj na dobre vybavenú lekárničku. A to nielen do krajín severne Afriky, kde všetci akosi automaticky počítajú s tým, že nejaká tá „faraónova pomsta“ sa môže prihodiť a vedia už vopred, že najlepšie zaberú  aj tak miestne lieky. Na situácie, kedy treba počítať s možnými črevnými príhodami, je dobre pripraviť sa, nech už cestujete kamkoľvek.

Naozaj nikomu nepadne dobre, keď musí riešiť akékoľvek zdravotné problémy práve počas dovolenky. Návšteva zdravotníckeho zariadenia sa môže tiež poriadne predražiť, najmä mimo Európy a v prípade, že zabudnete na cestovné poistenie. Tam totiž Európsky preukaz zdravotného poistenia neplatí a ani v krajinách Európy nenahrádza cestovné poistenie (nekryje súkromnú zdravotnú starostlivosť ani ďalšie náklady).

Cestovné poistenie je istota

Preto sa oplatí pred každou dovolenkou či zahraničnou cestou myslieť práve na cestovné poistenie. V Union poisťovni si môžete vybrať medzi celoročným cestovným poistenímkrátkodobým cestovným poistením. K tomu je na výber množstvo doplnkových poistení, napr. obľúbené poistenie batožiny, rizikového športu či úrazu.

Celoročné cestovné poistenie v Unione pritom môžete uzatvoriť aj na dobu neurčitú a kryje vám poistenie liečebných nákladov v zahraničí až do výšky 250 tisíc eur. Získate v ňom neobmedzený počet vycestovaní počas platnosti poistenia v maximálnej dobe nepretržitého vycestovania 45 alebo 180 dní.

A ako sa teda pripraviť na nečakané problémy, ak zjete niečo, čo vám nie celkom sadne?

Prevencia pred cestou

Poviete si, aká prevencia, keď aj pri najväčšej opatrnosti môže váš žalúdok zareagovať na jedlo citlivejšie ako doma. Omyl, preventívne opatrenia môžete spraviť už pred cestou. Jednak je fajn, poznať svoj zdravotný stav a vedieť, či nie je potrebné vo vašom prípade sa niektorým jedlám a potravinám radšej vyhnúť, na druhej strane zvyšovaním odolnosti čriev nič nepokazíte. Ako na to? V prvom rade pravidelne absolvovať preventívne vyšetrenia u svojich lekárov a lekárok.

Pomôže aj myslieť na to, čo jete oveľa skôr, ako vycestujete. Zamerať sa na pestrý prísun čerstvých potravín, v prvom rade ovocia a zeleniny, dobrými pomocníkmi, ktorí sa postarajú o zdravie čriev sú aj fermentované potraviny. Naopak, ultra spracovaným potravinám (napr. údeniny, trvanlivé potraviny, polotovary…) je potrebné sa čo najviac vyhýbať.

Lekárnička na cestu

Že sa oplatí so sebou vláčiť naozaj dobre zásobnú a vybavenú lekárničku vám potvrdia azda všetky cestovateľky a cestovatelia, či digitálne nomádky a nomádi. Široká paleta liekov pre všetky možné prípady už neraz zachránila nejedného a nejednu z nich. Často stačí naozaj málo, tabletka, či zopár kvapiek a ušetrí vám to návštevu miestnej nemocnice či lekárne.

Okrem liekov proti bolesti a na zníženie teploty či antihistaminík by v nej početné zastúpenie mali mať lieky na žalúdočné problémy. Isto sa zídu lieky proti hnačke či čapíky proti zvracaniu, zlatou a overenou klasikou je aj staré dobré „čierne uhlie“ (niekedy známe aj ako živočíšne alebo aktívne uhlie). Zvyčajne sa používa kvôli svojim absorpčným účinkom – dokáže absorbovať toxíny v čreve.

Skúsené cestovateľky nedajú pri žalúdočných problémoch dopustiť ani na kvapky, ktoré zvyšujú vylučovanie žlče a metabolickú funkciu pečene. Oplatí sa mať so sebou aj rehydratačné roztoky.

Prevencia na mieste

V prvom rade platí staré známe – hygiena a umývanie rúk sú základ. Rovnako nepiť inú ako balenú vodu, najmä v exotických krajinách. To isté platí aj o neumytej zelenine a ovocí, alebo umytej v inej, ako balenej vode (v tomto prípade sa oplatí vyberať si skôr druhy, ktoré sa dajú ošúpať a jesť len dužinu). Pozor aj na ľad vyrobený z vody neznámeho pôvodu.

Čo sa týka jedla, stopercentná rada neexistuje, ale všímajte si miesta (reštaurácie aj streetfood), kde sa stravuje najviac ľudí, kde napríklad jedia aj deti. Tým znižujete riziko nepríjemných črevných zážitkov na minimum.
A čo robiť, ak sa vám už niečo stane? Dobre vybavená lekárnička vám pomôže, ale ak by to predsa len trvalo pridlho (viac ako deň) a vy v sebe neudržíte žiadne tekutiny, neváhajte a vyhľadajte zdravotnícku pomoc.

cestovným poistením od Unionu zvládne vaša peňaženka aj nejakú tú infúziu, či antibiotickú liečbu. Premnožené baktérie v črevách nie sú žiadna sranda, neoplatí sa riskovať, dehydratácia môže mať fatálne následky.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Rolety Deň a Noc: Toto sú TOP benefity, ktoré stoja za pozornosť

Hľadáte do domácnosti moderný a inovatívny prvok? V tom prípade sú skvelým riešením Rolety Deň a Noc, ktoré vynikajú...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img