Středa, 17 dubna, 2024
- Reklama -události

Viete čo je tehotenská maska?

Redakce doporučuje

Počas tehotenstva prechádza organizmus ženy množstvom zmien. Jednou z nich je aj zvýšená pigmentácia kože známa aj ako tehotenská maska. Odborný názov pre tento stav je chloazma alebo melazma. Kedy k nej dochádza a ako sa tehotenskej maske vyhnúť?

Tehotenská maska

Prečo tehotenská maska alias chloazma vzniká sa presne nevie. Predpokladá sa, že je za tým vplyv hormónov, ktoré vplývajú aj na tvorbu pigmentu. Prejavuje sa tmavšími škvrnami na pokožke, ktoré vyzerajú ako keby ste sa opaľovali. Opaľovanie spôsobí, že sa pigment rovnomerne vytvorí na celej pokožke, ktorá bola vystavená slnku. Pri chloazme sa pigment vytvorí len na časti pokožke.

Tehotenská maska sa vyskytne len u asi 10 až 15% tehotných žien. Najčastejšie sa vyskytne na tvári (preto sa jej hovorí tehotenská maska) ale tmavá škvrna sa môže objaviť aj na krku, dekolte, predlaktí alebo na bruchu.

Riziko vzniku tehotenskej masky

K vzniku tehotenskej masky najčastejšie prispieva opaľovanie v tehotenstve. Čím viac sa opaľujete tým je riziko jej vzniku vyššie. Chloazma sa ale môže objaviť aj na pokožke žien, ktoré užívajú antikoncepciu alebo podstupujú hormonálnu liečbu. Hnedé škvrny na pokožke môžu potrápiť aj staršie ženy po menopauze.

Ako sa zbaviť tehotenskej masky

Tmavé škvrny na pokožke zväčša zmiznú po pôrode, kedy sa hladiny hormónov dostávajú na normálne hladiny. Nemusí to ale platiť u každej ženy a chloazmu môžete mať na dlhší čas až na stálo. V tomto prípade vám s jej odstránením pomôže lekár.

Ak je dôvodom tehotenskej masky užívanie antikoncepcie mala by postupne zmiznúť keď antikoncepciu prestanete užívať alebo ju zmeníte. Najlepšie urobíte ak sa o tomto probléme porozprávate s lekárom.

Dobrý spôsob ako sa vzniku tohto typu hyperpigmentácie vyhnúť je vyhýbať sa slnečným lúčom. Počas tehotenstva minimalizujte pobyt na slnku. Pokiaľ sa slnečným lúčom nemôžete vyhnúť používajte vhodné opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Rolety Deň a Noc: Toto sú TOP benefity, ktoré stoja za pozornosť

Hľadáte do domácnosti moderný a inovatívny prvok? V tom prípade sú skvelým riešením Rolety Deň a Noc, ktoré vynikajú...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img